loading...

مشاور و درمانگر خانواده

دشمنان زندگي زناشويي

Dr. dalake بازدید : ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ نظرات (0)

زندگي هر زوج جواني با عشق و محبت نسبت به يكديگر آغاز مي شود. اما با گذشت نه چندان طولاني از التهابات اوليه اين رابطه كاسته مي شود. اين موضوع روانشناسان را به اين مهم وا داشت تا مسائلي را كه ممكن است ندانسته رابطه عاشقانه يك زوج را به بحران تبديل كند، بررسي نمايند.
در ذيل مواردي را اشاره مي نماييم:تماشاي تلويزيون:تلويزيون قاتل عشق است. در اين مورد هيچ شكي نداشته باشيد! حتي كاملا توصيه مي شود كه شام خوردن جلوي تلويزيون را ممنوع كنيد. هر شب غذا خوردن جلوي تلويزيون به همراه گويندگان نمي*گذارد حواستان به همسرتان و فرزندانتان باشد، از آن گذشته آن*قدر جلوي تلويزيون به تماشاي فيلم مشغول بوده*ايد كه وقتي به رختخواب مي*رويد*، حتي ديگر وقت نداريد با هم حرف بزنيد و از حال يكديگر باخبر شويد.
تنها چاره كار اين است كه اين دشمن را از زندگي عاشقانه بيرون بيندازيد! براي آنكه در اين كار زياد سخت*گيري نكرده باشيد*، مي*توانيد موافقت كنيد كه در هفته*، بعضي از شب ها تلويزيون خاموش باشد. البته فراموش نكنيد كه تلويزيون در رابطه ي ميان والدين و فرزندان نيز بعضا نقش هاي مخرب زيادي دارد.خانه*نشيني:ممكن است به خاطر تلويزيون و يا بنا به دلايلي، ديگر بيرون نرويد! البته حتما لازم نيست كه رستوران هاي آنچناني برويد و يا از همسرتان چنين انتظاري را داشته باشيد. چرا كه به هر حال اصل قضيه اين است كه شما اوقاتي را با هم و به بهترين شكل سپري كنيد. حالا مي توانيد غذايي كه در منزل تهيه كرده ايد را به پارك ببريد و يا اينكه اگر مي توانيد به رستوراني كه در آن خاطره هاي خوشي داشته ايد، برويد. فراموش نكنيد كه نبايد با هزينه تراشي هاي بي مورد، به گونه اي متحمل هزينه بشويد كه ديگر نخواهيد به رستوران برويد.
اگر هم به سينما علاقه داريد و از آن لذت مي بريد، مي توانيد با تفاهم بر روي فيلم خاصي، از تماشاي آن لذت ببريد. فراموش نكنيد كه صله ي رحم را همواره در برنامه هاي خودتان بگنجانيد. مبادا طوري رفتار كنيد كه ببينيد ديگر از گردش*هاي دونفره و شب*نشيني*هاي رمانتيك خبري نيست! بايد دوباره آن حال و هوا را به *دست*آوريد و به اتفاق يكديگر از خانه بيرون بزنيد! حالا كه به تازگي از شر تلويزيون خلاص شده*ايد، سعي كنيد كه توجه به همسرتان، تلويزيون جديد شما باشد!هدر دادن ساعات اضافي:ديگر دير از سر كار به خانه برنگرديد! نه تنها براي خودتان وقت نداريد بلكه علاوه بر آن خستگي و عصبانيت*تان را با خود به خانه مي*آوريد* كه حقيقتا هيچ كار خوشايندي براي فرزندان و همسرتان نيست! تنها كافي *است كه كار، تمام زندگيتان را به* خود مشغول كند، به سرعت تنها موضوعي مي*شود كه از آن در خانه حرف مي*زنيد.
سعي كنيد به حد كافي زود به خانه برگرديد تا قبل از شام كمي وقت براي خودتان و يا با هم بودن داشته باشيد. به شرطي كه طبق همان اصل اول، در اين مدت جلوي تلويزيون ولو نشويد! و خصوصا براي آنكه توجه بيشتري به يكديگر داشته باشيد، هر ازگاهي كار را از ياد ببريد.
همسرتان مطمئنا شما را همانگونه كه هستيد دوست دارد، با اين*حال چرا سعي نمي*كنيد خود را به بهترين شكل نشان دهيد؟ به اين ترتيب به او نشان مي*دهيد كه حضور او و تاثيري كه بر او مي*گذاريد برايتان مهم است!
به عنوان مثال مي توانيد تصور كنيد كه هر گاه به خانه بر مي گرديد، همانطور كه جوراب هاي خودتان را از پايتان خارج مي كنيد، تمام مسائل فكري بيرون از خانه تان را هم از ذهنتان خارج كرده و آن ها را درون جوراب هايتان بريزيد.عدم رسيدگي به وضع ظاهر:فكر نكنيد چون ديگر زن و شوهر هستيد و چندين سال از زندگي مشتركتان مي*گذرد، بايد نسبت به وضع ظاهرتان بي*خيال شويد! چرا كه در روايات اسلامي هم نسبت به اين كه هر كدام از زن و شوهر خودش را براي همسرش آراسته كند، تاكيدات و سفارشات بسيار فراواني وجود دارد. پس بهتر است كه دست از شوريدگي و نا*مرتب بودن برداريد، موهايتان را ژوليده و درهم رها نكنيد، از ريخت*و*پاش*كردن در خانه خودداري كنيد و به*خودتان برسيد!
همسرتان مطمئنا شما را همانگونه كه هستيد دوست دارد، با اين*حال چرا سعي نمي*كنيد خود را به بهترين شكل نشان دهيد؟ به اين ترتيب به او نشان مي*دهيد كه حضور او و تاثيري كه بر او مي*گذاريد برايتان مهم است!بي*توجهي :يكي ديگر از دشمنان بزرگ زن و شوهرها*، بي*توجهي است. در اينجا منظور از توجه كردن گل خريدن و يا هديه دادن نيست
بلكه تنها نگاه كردن به همسرتان است كه گاهي مي تواند خيلي بيشتر از آنچه كه تصور مي كنيد، تاثير خوبي در زندگي تان بگذارد. زماني*كه همسرتان آرايشگاه رفته و يا كت جديدي خريده است به او توجه نشان دهيد؛ به*خصوص زماني *كه او را شيك و زيبا مي*بينيد و يا وقتي* كه او با تعريف*هاي بجا و مناسبش شما را تحت*تأثير قرار مي*دهد، از او تعريف كنيد. زيرا تعريف و تمجيد*ها هميشه خوشايند هستند*، اما تنها زماني*كه درست و بجا به*كار برده شوند.حسادت بيهوده:مطمئنا تمام خانواده*هاي همسر آنگونه كه در فيلم*ها به*صورت منفي نشان داده مي*شوند، نيستند. پس سعي كنيد كه از تلقين منفي به ذهنتان كاملا دوري كنيد و اين باور را در خودتان تقويت كنيد كه تفاهم بين همسر و خانواده شما اغلب مي*تواند گرم و صميمانه باشد.
اما نكته مهم آن است كه بدانيد زماني*كه اين تفاهم به حد كافي وجود دارد*، چيزي را به همسرتان تحميل نكنيد. چنانچه احساس مي*كنيد كه همسرتان از رفت*وآمد*هاي آخر هفته كم*كم خسته مي*شود به او اصرار نكنيد آخر هر هفته براي ناهار با خانواده شما باشد و البته اين قاعده در مورد ميهماني*هاي همكاران و دوستان قديمي نيز صدق مي*كند.عدم توجه به خانواده همسر:دست از پاييدن و سين*جيم كردن همسرتان برداريد زيرا زندگي مشترك بر اساس اعتمادي دو جانبه بنا مي*شود. شك و بدگماني*هاي بيش از حد شما*، در نهايت او را به ستوه آورده و به سمت فرد ديگري هل مي*دهد! پس مواظب باشيد كه با دست خودتان، عشقتان را نابود نكنيد.نبود برنامه ريزي:تشكيل خانواده به معناي گذراندن زندگي بدون در نظر*گرفتن آينده نيست. شما بايد به اتفاق هم آينده*تان را بسازيد. از برنامه*هاي كوتاه*مدت (مكاني كه تعطيلات را در آنجا مي*گذرانيد، خريد اتومبيل و…) گرفته تا برنامه*هاي بزرگ*تر (بچه*دار شدن، عازم شهر ديگري شدن و…) بي*درنگ در مورد آينده*تان و اينكه چگونه با آن روبه*رو مي*شويد فكر كنيد. اين عمل روابط شما را منسجم*تر و شور و شوق پيش*روي در زندگي را در شما شعله ور مي*كند!سكوت بدون دليل:مطمئنا عدم* گفت*وگو براي زندگي زناشويي مضر است. اين امر بنا به دلايل مختلف اغلب ناشي از كمبود وقت و يا بي*توجهي زن و مرد نسبت به يكديگر است كه در بالا از آنها نام برده*ايم. با اين*حال، معمولا گفت*وگو ميان زن و مرد صورت مي*گيرد، اما هيچ*يك از طرفين به حرف*هاي يكديگر گوش نمي*دهند…در اين حالت، موضوعي را با هم مطرح كنيد و سعي كنيد حقيقتا حرف طرف مقابل*تان را بفهميد. درصورت نياز، بي*درنگ از يك روان*درمانگر كمك بگيريد. البته ناگفته نماند كه متاسفانه بعضي از زن و شوهرها، حرف هايي مي زنند كه اگر سكوت كنند و آن ها را نگويند، بسيار براي آن ها بهتر است… پس حالا تصميم و تشخيص آن كه چگونه سكوت زندگي را بشكنيد، با خو دتان است.

منبع: مشاوره ازدواج - دشمنان زندگي زناشويي

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
صفحه اصلی
تبلیغات
درباره ما
محمد نصر هستم كارشناسي ارشد روانشناسي باليني و كارم تحقيقه. اين وبلاگ زدم تا بتونم كمك كنم. اگه سوالي هم در نظرات پرسيده بشه سعي مي كنم در اسرع وقت پاسخ بدم. سعي ميكنم مراكز مشاوره در سطح ايران بر اساس خدمات رتبه بندي كنم و با حمايت شما هر سال تكميل تر ميشه
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
پسورد :
آمار سایت
  • امروز : 2
  • دیروز : 20
  • افراد آنلاین : 1
  • همه : 1506